Pielęgnacja włosów u mężczyzn to zjawisko zdecydowanie mniej powszechne, aniżeli u płci przeciwnej. Panowie zdecydowanie mniej czasu poświęcają swojej urodzie, w tym także włosom.

Trend ten jednak powoli się zmienia. Mężczyźni coraz większą uwagę przykładają do tego jak wyglądają. Coraz śmielej sięgają po odżywki, oleje i maski do włosów. O tym, jak powinna przebiegać pielęgnacja włosów męskich przeczytają Państwo w dalszej części tej publikacji.

Mycie włosów, czyli uwolnij się od silnych detergentów

W większości szamponów znajdują się silne detergenty, które mogą odciskać negatywne piętno na kondycji włosa. Aby tego unikać trzeba wybierać produkty przeznaczone do włosów wrażliwych, gdyż ich skład jest znacznie słabszy.

W przypadku Panów mycie włosów może być realizowane znacznie częściej (ze względu na długość włosów, jest to po prostu wygodne). Należy ZAWSZE korzystać z szamponów, wykorzystywanie w tym celu żelu pod prysznic jest absolutnie niewskazane.

Odżywianie włosów, czyli wyjdź poza męski schemat

Coraz więcej koncernów kosmetycznych wypuszcza serie odżywek dedykowanych dla mężczyzn. Na półkach w drogeriach coraz więcej miejsca poświęca się kosmetykom dla mężczyzn, w tym także preparatom do odżywiania włosów.

Dodatkowo mężczyznom zaleca się dodatkowe odżywianie skóry głowy, gdyż ze względu na krótkie fryzury) jest ona narażona na dodatkową ekspansję.

Dla bardziej wymagających Panów poleca się realizację maseczek z miodu, drożdży i żółtej jajek. Pomagają one nabrać objętości oraz pozytywnie wpływają na kolor włosów.

Stylizacja włosów męskich, czyli jak nie zniszczyć włosa

Choć moda na „irokezy”, „jeżyki” i inne fryzury do których stylizacji niezbędne były silne żele przemija, to nadal warto pamiętać o tym, że skóra głowy może negatywnie reagować na niektóre składniki. Owszem, są one przebadane i nie zagrażają, ale mogą wywoływać stan zapalny i tworzyć dobre warunki do rozwoju drożdżaków.

Stylizując włosy należy pamiętać o tym, by kosmetyki były możliwie delikatne. Nie należy również nadużywać urządzeń, które bazują na wysokiej temperaturze.

10 zasad pielęgnacji męskich włosów. Jak dbać o włosy męskie?
Specjalnie dla męskiej części naszych czytelników przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu najważniejszych wskazówek dotyczących pielęgnacji i dbania o włosy. Zachęcamy do lektury!

 1. Ogranicz ekspozycję na słońce.
  Promieniowanie UV ma degradujący wpływ na włosy. Dlatego też, chroń włosy przed słońcem i nie korzystaj z solariów.
 2. Zrezygnuj ze stylizacji przy wykorzystaniu żelów, pianek i lakierów.
  Stylizatory chemiczne powodują szereg defektów – między innymi: doprowadzają do przesuszania włosów, otwierają łuskę naskórka, ograniczają oddychanie skóry głowy.
 3. Zrezygnuj z szamponów z SLS i alkoholem.
  W codziennej pielęgnacji włosów nie powinno być miejsca dla silnych detergentach bazujących na SLS i alkoholu.
 4. Wykorzystuj do mycia odżywki i delikatne szampony.
  Włosy możesz kąpać w odżywkach lub delikatnych szamponach. Nie potrzebują one silnych detergentów, a jedynie odświeżenia.
 5. Całkowicie zrezygnuj z suszarki.
  Mężczyźni zazwyczaj mają krótkie włosy, dlatego też stosowanie suszarki nie jest konieczne. Jeśli jednak musisz jej używać – postaw na urządzenia z zimnym nawiewem. Dzięki temu Twoje włosy nie będą się przesuszały.
 6. Myj włosy w letniej wodzie
  Wiele osób nie jest świadomych tego, że gorąca woda dla włosów jest niewskazana. Otwiera ona bowiem łuskę włosa i uszkadza strukturę. Przez to włosy tracą naturalny blask i sprężystość.
 7. Stosuj maski.
  Maseczki do włosów są dedykowane nie tylko dla Pań. Mężczyźni również powinni je stosować. Rekomendujemy maski z jajek, drożdży czy oliwy z oliwek – każdą z nich można przygotować w domu.
 8. Zadbaj o dietę.
  Dla Twoich włosów istotne jest również to, co jesz. Dieta powinna być pełnowartościowa, zdrowa i zbilansowana. Wówczas, kondycja Twoich włosów znacznie się poprawi. Należy jednak pamiętać, że efekty zmiany jadłospisu nie przychodzą natychmiastowo.
 9. Stosuj suplementację.
  Zastosuj suplementy diety na włosy takie jak: biotyna (odżywianie) lub Profolan (pobudzenie do wzrostu, eliminacja łysienia).
 10. Chroń włosy.
  Włosy musisz chronić nie tylko przed słońcem, ale także innymi szkodliwymi warunkami atmosferycznymi: niskimi temperaturami, kwaśnymi deszczami czy silnym wiatrem (dotyczy mężczyzn z długimi włosami).