Promienie słoneczne z całą pewnością nie są sprzymierzeńcem naszych włosów. Nadmierna ekspozycja na słońca może skutkować przesuszeniem, utratą blasku i osłabieniem. Co zrobić, aby uniknąć takich defektów? Jak pielęgnować włosy w okresie letnim?

Kolor włosów, a ich podatność na działania promieni słonecznych
Najbardziej zagrożone są włosy jasne, tj. blond, siwe oraz rude. Wynika to przede wszystkim z poziomu zawartości melaniny. Im jest jej więcej, tym lepiej. Wszak, stanowi ona pierwszą, naturalną tarczę obronną naszych włosów.

Słońce niszczy włosy!
Nasze włosy pięknie wyglądają w promieniach słonecznych. Bije od nich blask, wydają się świeższe i mocniejsze. Niestety, podczas ekspozycji na słońce zachodzi wiele procesów degradujących.

Dzieje się tak na skutek rozszczelnienia osłony włosa. Zbudowana jest ona z łusek, które pod wpływem działania ultrafioletowych promieni „rozszczepiają” się i odsłaniają korę włosa. Promienie dosięgają białek i powodują liczne uszkodzenia.

Co więcej, zbyt długie przebywanie na słońcu doprowadza do rozjaśnienia włosów. I choć wielu kobietom podoba się taki balejaż, to świadczy o tym, iż włosy zostały zniszczone. Przebarwienia są wynikiem utleniania melaniny.

Woda sprzyja degradacji włosa.
Mówiąc o tym, że promienie słoneczne niszczą włosy – należy wspomnieć również o tym, iż duży udział w degradacji ma również woda. W szczególności – morska (duża zawartość soli) oraz chlorowana (basenowa).

Co zrobić, aby uniknąć zniszczeń włosów okresie letnim?
Co oczywiste, najprostszym rozwiązaniem jest po prostu ograniczenie ekspozycji włosów na słońce. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Wszak, nie każda kobieta lubuje się noszeniu okryć głowy.

Jeśli więc chcesz czerpać z lata w pełnym wymiarze i jednocześnie nie martwić się tym, iż ucierpią Twoje włosy to:

  • Zastosuj specjalne kosmetyki z filtrem UV – dostępne są w każdej lepszej drogerii. Działają ochronnie, nawilżająco, wzmacniająco i odżywczo. Występują zazwyczaj w formie w sprayu.
  • Zrezygnuj z wykorzystywania chemicznych stylizatorów – tj. pianek, żelów oraz lakierów. Ich nadużywanie może bowiem doprowadzać do osłabienia struktury włosa.
  • Zrezygnuj z wykorzystywania stylizatorów cieplnych – tj. lokówek, prostownic, karbownic itp. Ich degradujący wpływ może dodatkowo osłabić włos.
  • Zadbaj o odpowiednie odżywianie „od wewnątrz” – dieta ma ogromny wpływ na kondycję Twoich włosów. W okresie letnim warto wzmocnić włosy suplementacją biotyny i innych preparatów odżywczych.
  • Zrezygnuj z farbowania włosów – promienie ultrafioletowe działają bardzo podobnie jak farba do włosów, tj. rozszczepiają warstwę osłonową włosa.

Profilaktyka znacznie łatwiejsza, aniżeli odbudowa
Zmiany, które powoduje nadmierna ekspozycja włosów na słońce są zwykle nieodwracalne. Oznacza to, że nie jesteśmy w stanie „wyleczyć” mieszka włosowego. Tym, samym czas odbudowy włosa jest równy jego wzrostowi.

Owszem, można zastosować kosmetyki pielęgnacyjne i regenerujące. Nie mniej jednak, włos poddany silnym działaniom UV nigdy nie powróci do optymalnej, naturalnej kondycji. Aby tak się stało – musi po prostu odrosnąć. A to… wiąże się z koniecznością upływu sporej ilości czasu.

Z tego też względu, zdecydowanie rozsądniej jest zapobiegać. W momencie kiedy przychodzi lato należy po prostu większą uwagę przyłożyć do naszych włosów. Ich ochrona w tym momencie jest kluczowa.

Jakie działania profilaktyczne warto realizować?
Przede wszystkim, warto ograniczyć ekspozycje włosów na słońce. Zrobić to możemy albo poprzez – zmniejszenie czasu spędzanego na słońcu albo poprzez – zakup kapelusza/czapki. Barierę stanowić mogą również chusty.

Kolejnym krokiem jest zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze. Jeśli jadamy niezdrowo – musimy to zmienić, w myśl powiedzenia „jesteśmy tym co jemy”.

Następnie warto zadbać o stosowanie preparatów z filtrem UV oraz kosmetyków: nawilżających oraz wzmacniających włosy. Odżywki, olejki, maski i wszelkie inne preparaty regenerująco-ochronne są również jak najbardziej wskazane.