Według statystyk, co piąta kobieta regularnie farbuje włosy. Zabieg ten, bardzo często przeprowadzany jest przy wykorzystaniu nieodpowiednich kosmetyków, co sprawia, że struktura włosa zostaje całkowicie zniszczona.

Wybór kosmetyków do farbowania włosów
Nie ma absolutnie żadnych wątpliwości co do tego, że jakość stosowanych kosmetyków ma przełożenie na zdrowie naszych włosów. Jak często podkreślają fryzjerzy – największe szkody i zniszczenia najczęściej zachodzą przy farbowaniu włosów.

Klientki, które przychodzą do naszych salonów bardzo często mają włosy zniszczone. Lwia część przypadków to efekt farbowania. Nie chodzi tylko o sam zabieg, ale także jakość wybieranych produktów. Farba, farbie jest nierówna. W tym przypadku nie warto oszczędzać! – mówi Joanna Lipnicka, właścicielka kilku salonów fryzjerskich we Wrocławiu.

Nie sposób się z tym nie zgodzić. Nie mniej jednak, dla przeciętnej kobiety – skład farby do włosów nie wiele mówi. Toteż, jego analiza nic nam nie da. Dlatego też, dobrym wykładnikiem jest tutaj cena. Z zasady – im droższa farba do włosów, tym bezpieczniejsza dla naszych włosów.

Jakość kosmetyków to nie wszystko! Umiejętność farbowania jest równie ważna. Wiele kobiet, nie przestrzega instrukcji farbowania, co często kończy się katastrofą. Otóż, farba, która leży na głowie zbyt długo (nawet o kilka minut) może przyczynić się do ogromnych zniszczeń.

Czy każde farbowanie niszczy włosy?
Wysokiej jakości farba i umiejętnie przeprowadzony zabieg farbowania – nie jest gwarancją braku wystąpienia zniszczeń, niestety. Można zaryzykować stwierdzeniem, że każde farbowanie wpływ na nasz włos. Dzieje się tak, bowiem, aby doszło do trwałego zabarwienia włosa (niezmywalnego) musi zostać odsłonięta tzw. łuska włosa.

To z kolei sprawia, że białka narażone są na kontakt z substancjami chemicznymi, co rzecz jasna – doprowadza do degradacji i zniszczenia włosa. Poziom zniszczeń można jednak znacząco ograniczyć.

Proces farbowania – czy każde włosy nadają się do zmiany koloru?
Bardzo często jest tak, że odmawiamy naszym klientkom farbowania włosów. Nie odradzamy, a wręcz odmawiamy. Robimy to dla ich dobra, gdyż niektóre włosy po prostu nie nadają się do nałożenia farby. Owszem, kilkukrotnie zdarzyło się, że klientka zrezygnowała i poszła do salonu „obok”, ale my przynajmniej mieliśmy czyste sumienie – mówi Karolina Kmiecik, z Salonu „Hair & Beauty” w Poznaniu.

Nie powinno się farbować włosów: zniszczonych, przesuszonych, łamliwych, kruchych. Najpierw trzeba doprowadzić je do optymalnej kondycji, a dopiero później realizować procesy stylizacyjne.

Jak pielęgnować włosy farbowane?
Włosy po farbowaniu siłą rzeczy będą w nieco gorszej kondycji. Dlatego też, należy realizować szereg zabiegów o działaniu wzmacniającym i odbudowującym. Doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju:

  • Odżywki
  • Maseczki
  • Płukanki, napary

Fryzjerki podkreślają, że kluczowe jest „[..] pierwsze dwa tygodnie po zabiegu. To właśnie wtedy powinniśmy zagwarantować włosom prawdziwą bombę witaminowo-mineralną. Należy również ograniczyć w tym czasie korzystanie z suszarek, lokówek czy prostownic. Emisja silnego ciepła – nie wpływa korzystnie na włosy zniszczone.”

W drogeriach, aptekach i hipermarketach znajdziemy wiele różnych kosmetyków do pielęgnacji włosów farbowanych. W przypadku włosów – warto korzystać z produktów „z wyższej półki”. Wszak, ich odbudowa bywa naprawdę wymagająca.